EL DOKUMA HALISI NASIL ANLAŞILIR?

Gücünü gelenekselden alan el dokuma halıları, en değerli halı çeşididir. İpliğin her düğümü özel bir emekle işlenmiştir. Kaliteli ürünü ayırt edebilmek için el dokuma halısının özelliklerini bilmemiz gerekir. Bu halılarda hav iplikleri elle düğümlenmiştir. Geleneksel niteliğe sahip bu üretim biçiminde, tezgaha yerleştirilmiş çözgü ipliklerinin her çiftine, hav iplikleriyle düğüm atılarak ilmekler oluşturulur.

El dokuması halılar salon yada odada bulunan eşyalar ile uyumlu renk ve motif kaliteli bir halı tercih edilirse mekana şık, refah ve dinamik bir görünüm sağlar. Sizler için el dokuma halısı nasıl ayırt edilir? Sorusunun cevabını hazırladık; El dokuması halı ile makine halısının arasındaki en büyük fark, halının arkasındaki düğümlerdir. El dokuması halılar her ilmekte düğüm atılarak yapılır. Makine halıları ise, makinede otomatik dokunduğu için düğümler bulunmaz. El dokuması halı alacağınızda ilk olarak düğümlere dikkat etmenizi öneririz. Asimetrik şekilde ara ara düğümler görünüyorsa o halı el dokuması halılardır. Diğer bir ayrım noktası ise, halı üzerindeki desenlerdir.

Halı eğer makinede dokunmuşsa, desenler tamamen simetrik ve düzgün görünür. Fakat el dokuması halılarda, desenler arasında mutlaka farklılıklar olacaktır. Desenler tam bir simetri içinde değil, aralarda asimetrik desenleri de görürseniz halının el dokuması halı olduğuna emin olabilirsiniz. El dokuması halılarda en uygun olan doğal ipliklerdir. Kullanılan lifler uzun, yani ilk kez kullanılmış olmalıdır. Bu halıların üretiminde Türk Düğümü ve İran Düğümü olarak başlıca 2 düğüm çeşidi kullanılmalıdır. Düğümün özel şeklinden dolayı Türk Düğümü daha uzun süre kullanılabilir. Düğüm sıklığı en halılarının kalitesi üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Düğüm sıklığı ne kadar fazlaysa, halı o kadar kalitelidir diyebiliriz. Öndeki desen arkada ne kadar belirgin ise, düğümler o oranda sıktır.